دو روز با David M. Lee

David M. Lee

دیروز و امروز David M. Lee برنده ی نوبل فیزیک 1996 مهمان دانشکده ی ما بود. دیروز سخنرانی ای عمومی برای تمام دانشجویان در باب ابرشارگی در هلیوم 3 داشت ( نوبل 96 ) . امروز  هم در مورد آخرین کاری که در حال حاضر در دانشگاه Texas A&M در حال کار کردن بر روی آن هستند برای دانشجویان و اساتید دانشکده سخنرانی کرد. نهار را هم در محیطی صمیمی در یکی کلاسهای کوچک دانشکده همراه با همسرش با دانشجویان دکتری صرف کرد و به سؤالاتمان پاسخ داد. در موقع نهار سؤالات بیشتر به زندگی و حواشی تحقیقاتش مربوط بود تا مستقیماً با تحقیقاتش. چند چیز برایم در مورد ایشان جالب بود:

1. فاندش را در دانشگاه Cornell  که تا 2 سال پیش آنجا بوده قطع کردند! برای همین به Texas A&M رفته است. برای ما کمی عجیب بود که آخر چرا باید فاند یک نوبلیست را قطع کنند ! عجیب تر آن بود که در 79 سالگی و بعد از بازنشستگی چقدر همت داشته که حتماً این مقاله اش را ادامه دهد و برای همین به دانشگاهی دیگر رفته و کلی وقت و انرژی صرف کرده تا دوباره آزمایشگاهی برای خودش علم کند و ...

2. در کار فعلیشان پدیده هایی هست که هنوز در مورد جوابش مطمئن نیستند. در توضیح این پدیده ها خاشع بود و ادعایی نداشت و به راحتی نمی دانم می گفت . کاری که خیلی ها نمی توانند.

3. همسرش دکتری بیو شیمی داشت و استاد دانشگاه بود، با این حال می گفت 40 - 50 سال پیش پیدا کردن کار در آمریکا برای یک استاد زن بسیار سخت بود. برایم عجیب بود شنیدن این حرف ...

4. تأکید داشت که اگر هنوز زمینه ی کاری خود را انتخاب نکرده اید حتماً وارد زمینه ای شوید که در فیزیک حسابی فعال باشد. وقتی از او پرسیدم که خودش کدام زمینه را فعالترین زمینه ی فیزیک می داند گفت قطعاً گرافین !

5. یکی از دوستانمان در مورد فیزیکدان محبوبش پرسید، گفت هیچ کس را نمی گویم چون هر کس یک عیب دارد و هیچ کس شایسته ی کاملاً ایده آل بودن نیست. اما توصیه می کنم زیاد در مورد فیزیکدانهای بزرگ گذشته بخوانید و یاد بگیرید که چگونه کار می کردند.

6. 45 دقیقه سخرانی دائماً ایستاده برای فردی 79 ساله خیلی آسان نیست، آن هم در زمینه ای که خودش مبدأش باشد ، آنهم برای کسانی که شاید هیچ چیز در موردش نخوانده باشند. اما جذاب سخنرانی کرد و مفید.

7. می گفت که زیاد با فیزیکدانهای زمان خود در ارتباط باشید و بخصوص فارغ التحصیل که شدید همیشه با اطرافیانتان تبادل نظر کنید و نامه بنویسید و مقاله بخوانید. می گفت ما این کار را زیاد می کردیم بجز با مقالات و نشریات روسی ! و افسوس می خورد از اینکه چرا با روسها خیلی ارتباط نداشتند.

اینجا می توانید اتوبیوگرافی او را بخوانید.

/ 0 نظر / 19 بازدید