سنتوری ...

بهار و طه 3 تا پست در وبلاگشان دارند راجع به فیلم سنتوری که می تونید اینجا ببینید : پست بهار ، نقد طه ، جواب بهار 

طه پیشنهاد نوشته ای بر نقدش رو داده بود که بدم نیومد من این کار رو بکنم .

سالی که سنتوری در جشنواره ی فیلم فجر شرکت کرد علیرضا رضاداد (پدر من) دبیر چشنواره و مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی بود . برای همین من نسیتاً در جریان  جزئیات اتفاقاتی که در جشنواره افتاد بودم و از جمله مسائلی که سنتوری داشت . سعی می کنم نقد نکنم و فقط کمی از ماجرا رو بگم و قضاوت رو بگذارم به عهده ی خودتون .

اول چند تا تکته ی ریز رو که تو نوشته های طه و بهار بود بررسی می کنم :‌

بهار فیلم رو دانلود کرده بود و طه هم کمی معترض که این ضایع کردم حق مؤلفه و البته بهار هم تا حدی این رو قبول داشت اما معتقد بود که به دیدن فیلم می ارزید ، فارغ از چگونگی پخش فیلم باید بگم که بهار می تونست بهتر این کار رو انجام بده تا اون عذاب وجدان وجود نداشته باشه . چرا که شماره حسابی برای تهیه کننده اعلام شده بود که کسایی که می خوان فیلم رو ببینن 1500 تومان به این حساب بریزن . از اونجا که اقوام بهار تهران زندگی می کنن فکر می کنم این امکان براش وجود داشت ، البته حدس می زنم از این موضوع بی خبر بوده . جالبه که بدونید تا الآن چیزی حدود 30 ملیون تومان ( اگه درست یادم مونده باشه ) به حساب واریز شده .

در مورد حرف طه که گفته بود " مهرجویی که می تونس حدس بزنه مجوز نمیگیره " راستش حقیقت اینه که فیلم هایی که تو ایران ساخته می شه در دو مرحله مجوز می خواد ، اول وفتی سناریو نوشته می شه برای ساخت ، مجوز می گیرن و دوم وقتی ساخته می شه پروانه ی نمایش می گیره . جالبه بدونید که سنتوری هر دو رو داره ، یعنی هم پروانه ی نمایش داره و هم مجوز ساخت و اصلاً این قانون وجود داره که فیلمی که پروانه ی نمایش نداره اجازه اکران در جشنواره رو نداره . بحث سنتوری کمی متفاوته . در حقیقت سنتوری در نوبت اکران قرار نمی گیره و در این رابطه هم کمی سلیقه ای برخورد می شه و بیشتر مربوطه به ایراد هایی که به محتوی فیلم گرفته می شه ... حالا اینکه پس چرا اون موقع در جشنواره نمایش داده شد جلوتر خواهم گفت .

در مورد ترکیب سنتور با سازهای دیگه هم باید بگم از دید کسی که هیچ ساز خاصی نمی زنم و تقریباً مخاطب عام محسوب می شم ، واقعاً به نظر من موسیقی فیلم جذاب بود و گیرا ...

خب ، حالا بشنوید از اتقاتی که اون موقع افتاد :

سنتوری وفتی ساخته شد و برای جشنواره فرستاده شد دومین فیلمی بود که از آفای مهرجویی در دوره هایی که رضاداد دبیر جشنواره بود فرستاده می شد ( اولی مهمان مامان بود که اون هم بسیار موفق بود ) ، خب اون موقع فیلم مخالفان زیادی داشت که آدمهای مهم و قدرتمندی محسوب می شدن که ترجیح می دم نامی نبرم .  در عین حال دبیر جشنواره و برخی افراد دیگه هم که روشنفکرانه تر با موضوع برخورد می کردن سعی داشتن تا با برقراریه نوعی مصالحه (ولو موقت!)  فیلم در جشنواره اکران بشه .از ایراد گرفتن به صدای چاووشی که مجور نداره و قرار شد صدا با صدای خود رادان عوض بشه شروع شد تا به محتوی ایراد گرفتن که البته بحث جدیی بود و بحث اصلی ، کلی جلسه و گفتگوهای محتلف انجام شد تا بالاخره علی رغم همه ی فشار ها این فیلم نمایش داده شد .

اما چرا سنتوری اینجوری یه هو وارد بازار شد ؟ راستش بعد از اون جشنواره ماجراهای زیاد دیگه ای هم اتفاق افتاد که باعث شد تا شهریور سال پیش رضاداد علی رغم مخالفت تفریباً همه ی اهالی سینما که کمی هم در روزنامه ها سر و صدا به پا کرد با نامه ای با عنوان " بافی بفای سینمای ایران " که در روزنامه ی بانی فیلم چاپ شد استعفا داد . یکی از دلایل مخالفت ها اهالی سینما هم این بود که اگر او هم کنار بره آخرین مدیر فرهنگی باقی مانده از دولت خاتمی در دولت جدید هم کنار میره و کسی که بتونه هم روشنفکرانه تر از وضع فعلی برخورد کنه و هم قدرت اجرایی داشته باشه دیگه وجود نخواهد داشت . تو این شرایط و وقتی داشت شرایط مشابه سنتوری برای فیلم دایره ی زنگی و چند فیلم دیگه هم امسال بوجود می اومد ، مقاله ای در روزنامه اعتماد ملی چاپ شد که درش اشاره شده بود که در این شرایط که جلوی اینجور فیلمها رو گرفتن خیلی رایج شده و حامی ای هم وجود نداره ،‌ شاید بهترین کار این باشه که مهرجویی به عنوان یک پیشگام فیلم رو به طور قاچاق وارد بازار کنه ! کم کم این زمزمه ها شدید تر شد تا واقعاً این اتفاق افتاد . اما نه توسط مهرجویی !!!

 واقعیت اینه که هیچ کس مسئولیت این ماجرا رو به عهده نگرفت ، جندین نظریه مطرح شد که چطور و توسط کی این کار انجام شده ... اما بهر حال با این اتفاق تلنگری به کسانی که با سختگبری زیاد جلوی فیلم ها رو می گرفتن زده شد . هر چند این خودش می تونه واکنش منفی ای رو در پیش داشته باشه که فقط باعث بشه امثال مهرچویی نتونن به راحتی فیلم بسازن و یا اگر هم بسازن پولی بهشون برنگرده !

به عنوان آخرین مورد چندتا از دلایلی که به سنتوری ابراد گرفته شد رو می گم :

  1. توی این فیلم اینجوری جلوه داده می شه که علی بخاطر مذهبی بودن خانواده اش و اینکه خودش به موسیقی علاقه داشته طرد شده و این دلیل اصلی معتاد شدنشه ( یعنی خانواده مذهبی و مخالفتشون با ساز ! )
  2. در فیلم جندین جا مثل جایی که دختره داره حرف می زنه و یا اوایل فیلم از زبون خود علی جملاتی گفته می شه که نشان دهنده ی سرد و سیاه بودن جو جامعه است !
  3. از فیلم اینجور برداشت می شه که یکی از مهمترین دلایلی بدبختی علی مجوز ندادن به کارهای جدیدشه .  

بهرحال باید یک چیزی رو قبول کرد ، چه من طرفدار این دولت باشم چه نباشم ، اکثریت مردم به این دولت رأی دادن و این اتفاقات همه تبعات تصمیم اکثریته !!! خب چه بخوایم چه نخوایم مجبوریم به تصمیم اکثریت احترام بگذاریم ...

/ 21 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیوان رضایی

در ضمن سال نوت هم مبارک! این پژمان رفته حوزه علمیه؟! هر دفعه می بینمش به اصطلاح اصول گرا تر شده از قبل شده!همین جوری پیش بره درجه آخوند تمامی رو تا همین یه سال آینده به دست می آره![نیشخند]

ايمن

به پژمان :‌ عید توام مبارک [لبخند] والا من سانسور نشده اش رو هم دیدم نبود [چشمک]

ايمن

به نیلوفر :‌ 2. ایران هنوز تو کپی رایت شرکت نکرده و سالی خودا تومن داره از این بابت چریمه می شه ! اما در مورد فیلمهای داخلی خب بحث فرق داره 6. حرف سیاسی نزن بچه !

ايمن

به کیوان :‌ راستش کیوان جان من هم قبول دارم که نواقصی هست اما ببین توام این رو قبول کن که احمدی نژاد واقعاَ رای آورد ، مشكل اينه كه شما ها تهران رو نگاه مي كنيد ، اما بخش زيادي از راي احمدي نزاد ار شهرهاي كوچك بود . اون واقعاً هنوزم توي اون شهرها محبوب محسوب مي شه ...

ايمن

به طاها :‌ نه طاها جان خيالت راحت [چشمک]

امیر حسین

سلام ایمن جان، سال نو مبارک اتفاقات مربوط به جشنواره سال گذشته و استعفای پدرت کاملا یادم هست و سر و صداهایی که می شد. نتیجه اش رو هم کاملا می شد در جشنواره عجیب امسال دید! با نظرت راجع به رای آوردن احمدی نژاد کاملا موافق ام. شاد باشی

فروهر

اکـثریت؟ [خنده]

حسین عضدی

مرسی که توضیحات مفصلی در مورد سنتوری دادی. من فقط یه سوال دارم: رقم 30 میلیون تومان رو از کجا آوردی؟ من حس میکنم این رقمهایی که در مورد این حساب شخصی گفته میشه بیشتر شبیه جو سازیه تا واقعیت. نه ؟ تا اونجایی که من میدونم حساب شخصی افراد رو کسی نمیتونه ازش اطلاع داشته باشه!

ايمن

به حسین :‌ از خود آقای مهرجویی !

نرگس جونت

داداشی چرا لو میدهی