روش تدریس من و نتایجش !!!

این ترم در کلاسی که درس می دم برای امتحانات پایان ترم اتفاق عجیبی افتاد،از 26 دانش آموزی که دارم ، 14 نفر نمره ی شان بین 8 تا 13 شد و 12 نفر بین 17 تا 20 ! برام خیلی عجیب بود ، تقریباً تمام سؤالها رو قبلاً مشابهش رو بچه ها دیده بودند سر کلاس و براشون حل کرده بودم ، اگر همه بد می شدند کمتر تعجب می کردم تا الآن که این گاف عجیب هست . از بچه ها خواستم تا از نظر خودشون دلیل این اتفاق رو بنویسند . جمله های کلیدی نامه های بچه ها رو اینجا می نویسم :

- هم می توان کم کاری کلاس را گفت هم نوع تدریس شما

- علاقه نداشتن به فیزیک ، درسهای شما را هم مطالعه نمی کنند

- تمرین های کم ، و فشارهای کمی که از طرف شما به بچه ها می آمد .

- کسی که درس نخوانده ، نخوانده ، اما من فکر می کنم تلاش ارزشمندتر از نمره است !

- درس نخواندند !

-در کلاس بچهای نمره پایین تقریباً در یک جا نشسته اند و آن دسته ی دیگر در یک جا ، تنبلها با هم دوست اند و درس خوان ها با هم !

- بچه ها را بیشتر به کار بگیرید ! همه ی بچه ها را ساکت نمی کنید ! بچه ها به فیزیک علاقه ندارند ، در کلاس شخصیت واحد ندارید ! گاهی جدی هستید و گاهی صمیمی !

- مهمترین دلیل غروری است که از طریق شما دریافت کردیم ، با فرض اینکه شما سر گروه فیزیک هستید ! فکر کردیم طراح همه ی سؤالها هستید ! چون شما زیاد سخت نگرفتید در طول ترم درس نخواندم !

- کلاس کلاس خوبی است ، من به فیزیک علاقه ندارم ، نمی توانم این را به گردن شما بیاندازم ! اگر در نحوه ی نمره دادن تجدید نظر کنید به نظرم بهتر است !

- بیشتر خودم را مقصر می دانم ! اما شاید شما هم مقصر بودید !

-من احساس می کنم به تلاش بیشتری نیاز دارم ، البته باید در کلاس هم بیشتر به درس توجه کنم و آنی را که نفهمیدم بپرسم ! البته شاید هم مشکل از تدریس شما باشد !

- مقداری درس نخواندن و مقداری تمرین حل نکردن !

یکی هم برام شعر نوشته بود آخر نامه اش ، این شعر رو بعد از امتحان وقتی دیده خیلی بد داده گفته :

ای روزبه ، ای روزبه ، باری دگر یاریم کن

ای ایمنم ، ای ایمنم ، صفرم نده کاریش کن

ای روزبه ، ای روزبه ، این چاره هم در دست توست

من را گرم ایمن نداد ، ده نمره تیماریش کن

ای روزبه ، ای روزبه ، 1 را کسی آوردیش

یک لب بده با گردیش ، کماه قاجاریش کن

ای روزبه ، ای روزبه ، من را اگر 2 نمره است

یک دایره زن سمت راست ، چون حلقوی ماریش کن

ای روزبه ، ای روزبه ، 20 ار کسی شد نمره اش

تفریق کن از برگه اش ، پنجیش کن ، چاریش کن

ای روزبه ، ای روزبه ، خالیست گرچه برگه ام

از چشم ایمن دور ساز ، صد شب نگه داریش کن

نمی دونم چی بگم ، چرا اینجوری شده رو هنوز نمی دونم و اینکه تقصیر منه یا بچه ها رو نمی دونم ! اما تنها چاره ای که به ذهنم رسید این بود که این ترم هر جلسه از درسی که می خوام بدم کوّئیز بگیرم و دوز ترمرینها رو بالا ببرم ، علاوه بر این جاهاشون هم عوض شده و هر درس خون کنار یه درس نخون نشسته ! ( این آخری ریسک بزرگی بود چون می تونه نتیجه ی معکوس بده ! )

/ 12 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر

خیلی جالب بود که توی حرف اکثرشون این موضوع علاقه نداشتن به فیزیک موج می زد ! چرا علاقه ندارن ؟ آیا از اول علاقه نداشتن یا از وقتی شاگرده تو شدن بی علاقه شدن ؟ و اکثرا هم متفق القول گفتن که درس نخوندن ! و باز چرا نخوندن ؟ و اینکه تو هر جلسه ازشون یه کوئیز بگیری راه حله مناسبیه ؟ اینا مواردیه که به نظر میاد باید بیشتر بهشون فک کنی . و ببین شاگردات تا کجا پیش رفتن که حتی نحوه ی برخوردت و شخصیتت رو زیر سوال بردن و اون رو یکی از دلایل بد شدن نمره شون دونستن !!!

؟!

مسافر : رفتار معلما همیشه زیر ذره بینه.تو که خودت دانش آموزی بهتر می دونی که....

بارانی

جالب بود .چون معلمی رو تجربه کردم حست رو می فهمم... اما اونچه مهمه اینه که بچه ها راست گفتن!این خیلی با ارزشه. ...شعر که محشر بود بهش بگو بره انسانی و ادبیات و ...موفق تره![چشمک] کاش بچه می موندم... در پناه حق...

مسافر

قابل توجه " ؟! " : من معلم هم بودم .

ریحانه

ما یه معلم داشتیم که میگفت وقتی به بچه ها سخت یری کرده نه تنها از نمره هاشون کم شده بلکه از درسش که اتفتقت فیزیک بوده متنفر شدن ژس سخت گیری رو توصیه نمیکنم و لی صمیمی بودنتون که تو یکی از نامه ها هم بود اصلا خوب نیست من به شخصا اگه یه معلم سر کلاس جدی نباشه اصلا بهش اهمیت نمیدم جدیت سر کلاس حتی از نحوه درس دادن هم مهم تره

ریحانه

ببخشید من خودم هم نتونستم بخونم چی نوشتم[نیشخند]

؟!

خوب عزیزم.دانش آموز بودنت را که نقض نمی کند!

سپیده

یه نکته ی جالب،چرا اکثر ما ایرانی ها از اسناد بیرونی استفاده می کنیم؟پس سهم خودمون از اشتباه چی میشه؟واقعا شانه خالی کردن از اشتباه کار آسونیه....سختیش وقتیه که بخوای دیگه اون اشتباهو تکرار نکنی،به هر قیمتی! آقا ایمن کارت درست!همین ارزیابی ساده رو هم خیلی از معلما از ما و خودشون دریغ کردن....کاش ما هم از این معلما داشتیم![اوه][چشمک]

...

be un shagerde ke sheride, chand dadin??? be shakhse man asheghe in shagerde shaEretunam

احسان

سلام. بالاخره آقا ایمن معلمی کار هر کسی نیست دیگه... معلم خوب کسیه که از شاگرداش معلم در بیاد. وقتی کسی سر کلاس مجبور میشه خشونت پیشه کنه یا داد بزنه این از ضعف خودش ناشی میشه!یعنی ... چیز هایی وجود داره به نام الفبای آموزش که متاسفانه خیلی بلد نیستندش.!!!!! تا به کی مدرسه و چوب مدرس خوردم /جام می نوش کن و حالت پروانه طلب....