آنالیزهای یک مریض ...

چند روز پیش از درد بیکاری و بخاطر مریضی ای که داشتم و در بست در بستر بودم یه سری داده دانلود کردم و از سر کنجکاوی شروع کردم همبستگی اونها رو با هم حساب کردن . داده ها مربوط به کشورهای مختلف دنیاست . ایده ی اصلی اون بود که همبستگی میزان مهاجرت رو با پارامترهایی مثل فقر ، شادابی ، بیکاری ، ثروت و ... حساب کنم . اما باز هم بخاطر وقت زیاد همبستگی همه پارامتر ها رو دو به دو با هم حساب کردم . نتایج رو اینجا می تونید ببینید .

پی نوشت :

1. داده ها اکثراً از اینجا و اینجا دانلود شده .

2. آخرین ستون مربوط به تعداد ویزاهایی که سال پیش در لاتاریه دادن گرین کارت آمریکا داده شده ، دلیل اینکه این ستون رو اضافه کردم و فقط به داده های مهاجرت اکتفا نکردم این بود : از کشورهایی مثل ما اکثراً کسانی می تونن مهاجرت کنن که وضع مالی قابل قبولی دارن و می تونن از پس مخارج مهاجرت بر بیان ؛ اما لاتاری چون شرط مالی نداره اصولاً احتمال شرکت آدمهای فقیر هم هست . یه جورایی همگن تره .

3. توی این جدول شاید یکی از جذابترین پارامترها میزان شادی است . این پارامتر بیشترین همبستگی رو با درصد جمعیت زیر خط فقر داره ! که میزانش 58 % است . جالبتر همبستگی منفی این پارامتر با درآمد و هزینه های کشورهاست که حول و حوش منفی 32 % است . تعبیر من از این : جامعه ای رو تصور کنید مثل لیبریا ، که توی آمار از نظر جمعیت زیر خط فقر کشور دومه با میزان 80 % و از نظر جمعیت بیکار کشور دومه با میزان 85 % مردم . خب ، تو کشوری که تقریباً همه ی آدمهای اطرافت ماشین ندارن ، دارن از گشنگی می میرن ، سواد ندارن ، لباس بیشتر از یک تکه پارچه تنشون نیست و ... علاوه بر همه ی اینها اونقدر دارن میدَون برای یه لقمه نون گندیده تا نمیرن از گشنگی که اصلاً خبر ندارن جاهای دیگه ی دنیا رستورانهای فوق العاده شیک و گرون و لباسهای ابریشمی و ماشینها کولردار هست (!)، چرا باید افسرده باشن ؟ همه ی دنیای اطراف اونها همین وضع رو دارن . و خبر هم ندارن که همه ی دنیا همینهایی که می بینن نیست ! خب باور کردن که همینه ، باید زندگی کرد و شاکر بود ! اما اونور دنیا آدمها اونقدر درگیر رقابت و حسادت هستن که اگه تو قله های موفقیت نباشن و درگیر مشکلات زندگی باشن ، دچار افسردگی شده اند و جامعه ی سرد و خشکی رو می بینی که هیچ شادی ای جز شادیه بعد از مست بودن و حشیش کشیدن پیدا نمی شه .

4. لیبریا با مشخصاتی که گفتم ، بیشترین میزان مهاجرت رو داره ! سالی 27 نفر در هر 1000 نفر !

5. امارات در سال 2007 در آمار مهاجرت طبق گفته ی اینجا 62 ام بوده . اما در سال 2008 طبق گفته ی اینجا جایگاهش 2 امِ !!!

6. در پست بعدی جایگاه ایران رو توی این آمارها کمی بررسی می کنیم .

/ 2 نظر / 3 بازدید
راضیه

ممنون آقا لطف کردی. راستی خدا بد نده[چشمک]

عاطفه

بابا این آخر اطلاعات بود .واقعا" اینطوریه...؟