پرواز کلاغ ها ممنوع !

یک سال بزرگتر شدم ،27، هرقدر تعداد این سالها زیادتر میشه معنی یکسال توش کمتر میشه، اما برای من هنوز هر سال به اندازه سالهای قبل مهمه. 

زیاد شدن عدد سن اقتضائاتی داری، آدم با دغدغه های جدید تری روبرو میشه و دغدغه های قدیمی کمرنگ تر میشن. یکی از این دغدغه های قدیمی این بلاگه که کمتر درش می نویسم، البته برای خودم دفتری دارم که مدتهاست درش می نویسم. البته دوست دارم اینجا رو نگهش دارم، ضرری در وجودش نمی بینم، بخصوص که حداقل منفعتش اینه که میتونه یه تریبون باشه.

1. حضور جوانه توی زندگی من قطعا و یقینا بهترین اتفاق زندگیم بود. سه سالی که گذشت کاملا بهم نشون داد که چقدر میتونیم همدیگر رو کامل کنیم. خیلی چیزهای زیبا و قشنگ در زندگیمون هست، اما یک چیز هست که خیلی بهش علاقه مندم ، اونم اینه که پشت هم رو خالی نمی کنیم، مهم نیست، کی و کجا و در چه موردی، و هرگز نگذاشتیم اختلاف نظرمون برای دیگران راهی برای نفوذ به رابطه مون باشه. این یعنی یک تیم خوب.

امسال تولد خیلی خوبی داشتم، و این رو هم مدیون جوانه ام با برنامه ی ویژه ای که برام تدارک دیده بود. گل

2. متاسفم که نسل های قدیمی تر و حتی خیلی از هم نسلهای ما فکر می کنن مرد ( اعم از پدر، شوهر یا برادر و ...) حق ولایت بر زن داره. قویا معتقدم که این با تمام تعالیم دینی هم ناسازگاره. این فقط یه دیدگاه سنتیه که در طول زمان به دین تزریق شده. حالا این اونقدر در تعالیم تربیتی قرار گرفته که حتی بسیاری از زنها هم در بخشی از وجودشون این ولایت رو قبول دارند. این حتی شامل جوامع غربی سنتی هم میشه.

3. به شخصه معتقدم هر کس فقط و فقط مامور به تنظیم رفتار و اعتقادات خودشه و هیچ کس هیچ حقی بر دیگری نداره. البته این میون جایی برای محبت هم قائلم. اونجا که فکر می کنم طرفین برای کسب یا حفظ محبت هم از انتخابشون می گذرند. اما این به طرف مقابل حق سوء استفاده از اون محبت رو نمی ده. در واقع هر وقت از اون محبت سوء استفاده بشه، شانس اینکه دفعه ی بعد گذشتن از حقی رخ بده کمتر میشه و این اون رابطه رو به سردی سوق میده. 

4. تا وقتی فقط ظاهر روشنفکرانه بگیریم و نتونیم در باطن خودمون هم برای تصمیم همه چه درست و چه غلط (از دید ما) احترام قائل باشیم نمی تونیم پیشرفت کنیم. قضاوت کردن دیگران از نظر من غیر اخلاقی ترین و بزرگترین آفت در جوامع هستش، بخصوص جوامع سنتی که هنوز بعد صدمه ای که این کار میزنه روشن نشده و هنوز نه تنها به عنوان کاری زشت و ناپسند دیده نمی شه که حتی بخشی از فرهنگ روزمره همه است. امیدوارم هرچه زودتر بفهمیم که هرکس عقاید و انتخابهاش محترمه و ما حق هیچ قضاوتی نداریم. این شاید از زیباترین اصول اخلاقی باشه یاد گرفتم و با تمام وجودم بهش معتقدم. 

/ 3 نظر / 35 بازدید
جوانه

[گل]

پولی

احسنننننت برادر ...

جوانه

گاهی که اتفاقی سری به وبلاگت میزنم و بعضی از نوشته هات رو که قبلا خوندم مرور می کنم، باز با خودم می گم چه خوب نوشته ها! دمش گرم! [چشمک]