لاندائو ...

این ترم دو تا از درسهایی که در این دانشگاه جدیدمان داریم از روی مجموعه

 Course of Theoretical Physics 

لاندائو است. مکانیک کلاسیک و الکترودینامیک. اولی را از روی Mechanics می خوانیم و دومی را از The Classical Theory of Fields . در مورد هر دو کتاب یک چیز را به وضوح می توان دید. تسلط عجیب نویسنده بر موضوع و عمق علمی نوشته. به خصوص در مورد دوم، گاهی چند جمله ی کتاب آنقدر محتوی دارد که برای رسیدن به همان چند جمله چندین صفحه باید نوشت و چندین ساعت وقت گذاشت.

لاندائو : متولد 1908 در باکو ، یهودی، در سن 14 سالگی وارد دانشگاه شد و همزمان در دو دپارتمان فیزیک - ریاضی و شیمی مشغول به تحصیل شد. در 21 سالگی دکتری گرفت. مدتی رو در مؤسسه بور در کپنهاگ و همینطور کمبریج و زوریخ بود. در 1938 به اتهام جاسوسی برای آلمان دستگیر شد. در آن زمان یکی از دوستانش به استالین نامه نوشت و شخصاً مسئولیت آزادی لاندائو را قبول کرد و به همین دلیل پس از 1 سال آزاد شد و مشغول به همکاری با دوستش در زمینه ابررسانایی شد. در 1962 تصادف کرد و چند ماه را در کما به سر برد. در همان سال موفق به کسب جایزه نوبل به خاطر پیشبرد ریاضی تئوری ابرشارگی شد و در 1968 هم از دنیا رفت.

هرچند درس خواندن از روی کتابهای لاندائو کار خیلی آسانی نیست، اما در میان کتابهایی که تا به حال در این زمینه ی فیزیک تئوری خوانده ام کتابهای لاندائو جایگاه خاصی از لحاظ عمق محتوی دارند.

/ 0 نظر / 13 بازدید