پرواز به اوج

درس امروز : اصفهان تحلیلی

چند وقت پیش به مناسبتی اصفهان بودم ، چیزهای جالبی دیدم که می نویسم . هدف کمی خنده است و امیدوارم به کسی برنخورد :

شاگردان عزیز ، درس امروز مربوط به تحلیل شهر و مردم اصفهان است . در پایان این درس شما باید بتوانید براحتی آنها را بشناسید :

قضیه ی مسیر اصفهانی اساسی ۱ :

انتگرال روی خم مسیری که اصفهانی به شما نشان دهد همیشه MAX مقدار ممکن  است .

مثال : روی دایره ای ۵ نقطه را از  A  تا E  بترتیب در نظر بگیرید ، اگر از یک اصفهانی بخواهید که مسیری از A تا E  را به شما نشان دهد مطمئن باشید حتماً از B و C و D نیز دیدن خواهید کرد .

قضیه ی اساسی ۲ یا اصفهان نصف جهان :

اصفهان نصف جهان است . به بیان دیگر ، اگرچه در نقشه ی کره ی زمین ، اصفهان  یک نقطه است و اگرچه جمعیت آن یک هفتصد میلیونیم جهان است ، اما  اصفهان معادل نصف جهان است و اینجا تنها جایی در ریاضیات است که حضرات دانشمند از اقلیدس کبیر گرفته تا گاوس و غیره در مبانی ریاضی اشتباه می کنند .

برهان :

از هر دو نقطه ی متفاوت روی کره ی زمین یک دایره میگذرد ، که روی این دایره دو فاصله ی کوچکتر و بزرگتر بین این دو نقطه وجود دارد .(  کمان بزرگتر و کوچکتر ) فاصله ی روی کمان بزرگتر وقتی min  میشود که دو نقطه روبروی هم قرار گیرند که در آن صورت معادل نیمی از محیط دایره است . با توجه به این موضوع و قضیه ی اساسی ۱ هرگاه از یک اصفهانی آدرس یک نقطه را بپرسید ( در حقیقت نقطه ی اول مکان شما در آن موقع و نقطه ی دوم نقطه ای است که آدرس آن را جویا شده اید ) حداقل باید نیمی از کره ی زمین را طی کنید ، پس کافیست یک بار به اصفهان بروید و آدرس بپرسید تا نصف جهان را بگردید .

قضیه ی اساسی ۳ یا اصفهانی  ِ زرنگ ( در اینجا ترجیح دادم به دلایل امنیتی معادل زرنگ یا همان خسیس را به کار نبرم ) :

تابع درآمد اصفهانی ها یک تابع هوشمند است که نه تنها هرگز ضرر نمیدهد بلکه همیشه سود هم می دهد . نتیجه آنکه در معامله با اصفهانی هرگز خوشحال نشوید .

قضیه ی اساسی ۴ یا  مهمان نوازی :

اگر در اصفهان مسابقه یا جشنواره ای برگزار کردید ،از میان داوران باید 3/2  اصفهانی و 3/1  دیگر از سایر نقاط جهان باشند .

برهان :

از آنجا که اصفهانی ها مردم مهمان نوازی هستند و نیز با عنایت به نتیجه ی قضیه ی ۲ و ۳ شما در اصفهان یا در حال گشتن به دور نصف جهان هستید یا در حال چانه زدن برای آنکه در هنگام خرید ضرر کمتری بکنید ، بنابر این زیاد وقت نمی کنید به داوری جشنواره برسید ، ضمن آنکه اصلاً شما چرا زحمت بکشید ، دوستان اصفهانی حتی زحمت انتخاب را هم به شما نمی دهند . شما فقط کف بزنید و جایزه بدهید . آنها خودشان انتخاب می کنند و جایزه را می گیرند . ( رجوع شود به آمار داوران بیستمین جشنواره ی بین المللی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان )

   + ایمن ; ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/٧/٢٤
comment نظرات ()