پرواز به اوج

لاندائو ...

این ترم دو تا از درسهایی که در این دانشگاه جدیدمان داریم از روی مجموعه

 Course of Theoretical Physics 

لاندائو است. مکانیک کلاسیک و الکترودینامیک. اولی را از روی Mechanics می خوانیم و دومی را از The Classical Theory of Fields . در مورد هر دو کتاب یک چیز را به وضوح می توان دید. تسلط عجیب نویسنده بر موضوع و عمق علمی نوشته. به خصوص در مورد دوم، گاهی چند جمله ی کتاب آنقدر محتوی دارد که برای رسیدن به همان چند جمله چندین صفحه باید نوشت و چندین ساعت وقت گذاشت.

لاندائو : متولد 1908 در باکو ، یهودی، در سن 14 سالگی وارد دانشگاه شد و همزمان در دو دپارتمان فیزیک - ریاضی و شیمی مشغول به تحصیل شد. در 21 سالگی دکتری گرفت. مدتی رو در مؤسسه بور در کپنهاگ و همینطور کمبریج و زوریخ بود. در 1938 به اتهام جاسوسی برای آلمان دستگیر شد. در آن زمان یکی از دوستانش به استالین نامه نوشت و شخصاً مسئولیت آزادی لاندائو را قبول کرد و به همین دلیل پس از 1 سال آزاد شد و مشغول به همکاری با دوستش در زمینه ابررسانایی شد. در 1962 تصادف کرد و چند ماه را در کما به سر برد. در همان سال موفق به کسب جایزه نوبل به خاطر پیشبرد ریاضی تئوری ابرشارگی شد و در 1968 هم از دنیا رفت.

هرچند درس خواندن از روی کتابهای لاندائو کار خیلی آسانی نیست، اما در میان کتابهایی که تا به حال در این زمینه ی فیزیک تئوری خوانده ام کتابهای لاندائو جایگاه خاصی از لحاظ عمق محتوی دارند.

   + ایمن ; ۳:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱٩
comment نظرات ()

قیافه ...

هفته ی آخری که داشتیم بار و بنه جمع می کردیم تا بیایم اینجا، تصمیم گرفتم کتابهام رو ببخشم. هر چند اینجا کتاب به شدت گرونه و بابت یه کتاب که در ایران حداکثر 10 هزار تومن پولش بود اینجا 70 دلار پول باید بدی اما بخاطر سنگینی بارهامون نمی تونستیم بیاریم و از طرفی هم اکثر کتابها مال لیسانس بود یا فارسی بود و به هر صورت دیگه خیلی به دردمون نمی خورد. کتابها رو بردم دانشگاه . حراستی ها دیگه می شناختنم و می دونستن که هفته ی پیش دفاع کردم و دیروز هم فارق التحصیل شدم و کارتم رو تحویل دادم. اما باز دم در ازم کارت خواستن. توضیح دادم که اومدم کتاب اهدا کنم. خندید و گفت :

" کتابخانه کتاب دست دوم قبول نمی کنه ! "

بعضی از کتابهایی که برده بودم اهدا کنم نو اش در بازار بالای 10 هزار تومن بود و کیفیت کتابی که من می خواستم اهدا کنم به مراتب بهتر از نمونه های موجود در کتابخانه بود و حتی بعضی ها رو کتابخانه نداشت! اونوقت کتاب دست دوم قبول نمی کنن!!!

   + ایمن ; ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٧
comment نظرات ()